انواع قفل ساعت مچی

ساعت مچی یکی از پرطرفدارترین اکسسوری های محبوب در سراسر جهان است که دارای تنوع بسیاری از نظر سیک و کاربرد است. قبل از خرید ساعت مچی می بایست اطلاعاتی در مورد آن بدست آورید تا یک انتخاب درست و مطمئن داشته باشید.

یکی از موارد مهم قبل از خرید ساعت مچی توجه به نوع قفل آن و چگونگی عملکرد باز و بسته شدن آن است. زیراکه در طول روز ممکن است چندین بار آن را از دست خارج نمایید و هر بار به راحتی پوشیدن آن به نوع قفل آن باز می گردد.

انواع قفل ساعت مچی

در این مقاله در وب سایت میکاواچ به معرفی انواع قفل ساعت مچی میپردازیم. در ادامه همره ما باشید تا با انواع آنها و همچنین نحوه کارکرد آنها آشنا شوید.

۱- قفل سگکی یا کمربندی

یکی از رایجترین و ساده ترین نوع قفل ها که از دیرباز در انواع ساعت مچی مورد استفاده قرار می گرفته است قفل سگکی می باشد. به این نوع در اصطلاح کمربندی نیز می گویند که حفره هایی روی بند کمربند وجود دارد و شما می توانید بسته به سایز کمر خود پین را با یکی از این حفره ها تنظیم نمایید.

از این نوع قفل در انواع ساعت مچی، کمربند، دستبند و محصولات مختلف دیگر استفاده می شود که بسته به انتخاب خود و با کم یا زیاد کردن حفره ها می توانید آن را محکم یا باز ببندید.

۲- قفل پروانه ای یا پنهان

یکی دیگر از انواع قفل ساعت مچی قفل پروانه ای است که انتخاب این نام به این دلیل است که هنگامی که بسته می شود قفل مشخص نمی باشد و مانند یک دستبند یک دست به نظر می رسد.

این قفل از سه قاب تشکیل شده است که با تا شدن آنها و با فشار دادن روی هم چفت می شوند. برای باز کردن نیز یک ضامن که دارای دو دکمه است در همان قسمت جاسازی شده که با فشار دادن آنها به راحتی باز می شود. بخاطر راحتی و سرعت خوب و بدون در بودن آن بعنوان قفل های ایمن نیز شناخته می شوند.

۳- قفل کلیپسی یا دیپلویانت (deployant)

این نوع از قفل نیز بسیار رایج می باشد که در انواع ساعت مچی و دستبند مورد استفاده قرار می گیرد. قفل کلیپسی مخصوص ساعت های بند چرم و بند پلاستیکی است که متصل به بند است و کارکرد آن نیز همانند قفل های سگک دار است. این نوع قفل دارای دو صفحه بزرگ (زیر) و کوچک (رو) است که با یکبار تنظیم کردن قفل ساعت در حفره متناسب با اندازه دست خود می توانید با باز کردن یک لایه ساعت را به راحتی از دست خارج یا دوباره مورد استفاده قرار دهید بدون نیاز به تنظیم سایز مجدد.

نکته اینکه این تنظیم شدن نوع قفل برای کسانی که دست بزرگی دارند دشوار است و کمی بیشتر باز و بسته شدن ساعت برای آنها زمان میبرد.

۴- قفل پلاکی (دارای دو قفل)

این نوع از قفل از نوع تاشو بوده و همانند قفل های دستبندی است که روی یکدیگر تا می شوند و در انتها یک قفل که مانند محافظی روی آن قرار میگیرد. کاربرد بیشتر این نوع دستبند برای ساعت های اسپرت است که معمولا روی پلاک آن نام برند حک شده است.

۵- قفل فشاری و دکمه ای (push-button clasp}

یکی از انواع قفل های مورد استفاده شده در ساعت قفل فشاری یا همان دکمه ای است که به راحتی باز و بسته می شود. از فواید این قفل و داشتن دو زبانه است، که با فشار دادن هر دو بقفل باز می شود و بعلاوه بر خاصیت بهتر باز و بسته شدن آن می شود، از باز شدن های ناگهانی قفل ساعت و افتادن ناخواسته ساعت جلوگیری به عمل می آورد

۶- قفل انبساطی

این نوع قفل ها برای همه نوع سایز دست و مچ مناسب است که تا ۳ برابر سایز و اندازه خودشان باز می شوند. قفل های انبساطی برای بسته شدن دارای یک قلاب کوچک هستند که در کل با چفت شدن قفل می شود.

باز و بسته شدن این نوع قفل نیز راحت است و به راحتی می توانید سریع آن را باز و یا مورد استفاده قرار دهید.

۷- قفل دکمه ای و انبساطی

این قفل همانطور که از نامش پیداست ترکیبی از دو نوع قفل دکمه ای و قفل انباسطی است که می توانید به هر دو روش ساعت را قفل نمایید.

۸- قفل مغناطیسی

یکی از قفل‌های نوظهور در بین انواع ساعت مچی را می‌توان قفل‌های مغناطیسی نامید که بیشتر در ساعت مچی هوشمند مورد استفاده قرار میگیرد.

نتیجه گیری

با توجه به بررسی انواع قفل های بالا می توان گفت هر نوع قفلی مناسب هر ساعت و سلیقه ای نیست. مثلا قفل های سگک دار و کلیپسی و … مناسب ساعت های بند فلزی نیستند و برای ساعت های بند چرم بسیار مناسب هستند. در کل بهتر است قبل از خرید یک ساعت مچی، جز قیافه ظاهری به موارد دیگر نیز اهمیت دهید و حتما قبل از خرید یک تنوع جدید آن را از نزدیک ببینید و تست کنید تا بتوانید انتخابی آگاهانه داشته باشید.

منبع اختصاصی : فروشگاه ساعت میکاواچ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *