معرفی برند رولکس | Rolex

رولکس “Rolex” را می توان معروفترین و خوش نام ترین کمپانی ساعت سازی در جهان دانست که به تنهایی قدم های مهمی را در تکامل و بهتر شدن دنیای ساعت مچی برداشته است.

برند پرآوازه رولکس ابتدا در انگلستان شکل گرفت و در ادامه به سوئیس انتقال پیدا کرد. رولکس در بین برندهای معروف تولید کننده ساعت های تک و لوکس با فاصله ای زیاد در جایگاه اول قرار دارد و همچنین عنوان گرانترین ساعت مچی جهان نیز برای همین کمپانی است. در سال 2012 کمپانی رولکس، در رتبه بندی قدرتمندترین برندهای جهان که توسط فوریس انجام پذیرفت در رتبه 57 قرار گرفت که نشان از ابهت و ارزشمندی برند رولکس است.

درآمد سالانه کمپانی رولکس با تولید 2000 ساعت در روز، در سال 2003 در حدود 3 میلیارد دلار بوده است که حاکی از محبوبیت و جایگاه قدرتمند آن در دنیای ساعت مچی دارد. این درآمد در سال 2014 به 7.7 میلیارد دلار افزایش یافت.

بنیانگذاران کمپانی رولکس

در سال 1905 و با همکاری دو برادر ناتنی به نام های هانس ویلسدورف “Hans Wilsdorf” و آلفرد دیویس “Alfred Davis” زمینه های شکل گیری رولکس آغاز شد و در همین سال در لندن شرکت Wilsdrof and Davis) W&D) را تاسیس کردند. آنها در ابتداع با فروش موتورهای سوئیسی هرمان به کمپانی های مختلف در سایر کشورها مانند انگلستان و شرکت ساعت سازی دنیسون همکاری خود را آغاز نمودند.

هدف آنها فقط فروش و درآمد نبود، بلکه میخواستند کمپانی خود را داشته باشند و برای همین شرکت هایی که از موتورهای هرمان استفاده می کردند، اول نام این دو برادر ناتنی را روی عقربه ها ساعت به شکل W&D حک می کردند.

تنها سه سال پس از شروع همکاری کمپانی خود را در سوئیس تاسیس کردند و نام تجاری رولکس را برای آن انتخاب کردند.

نام گذاری لوکس

در ابتدای قرن بیستم، ایده ای انتخاب یک برند اصلی برای همه محصولات رایج نبود ولی ویلسدورف تصمیم به انجام آن گرفت. یکی از دلایل این تصمیم استانداردهای سخت گیرانه او در روند ساخت و مونتاژ محصولاتش بود که یک حس تفاوت را نسبت به دیگر رقبا در او ایجاد می کرد. این تصمیم موجب انتخاب برندی جامع برای همه محصولات ویلسدورف با نام رولکس شد.

داستان انتخاب نام رولکس از زبان ویلسدورف اینچنین است که می گوید؛ بیش از 100 اسم با ترکیب حروف الفبا ساختم که معنای خاصی نداشتند. در یکی از روزها که در شهر لندن روی درشکه، در حال حرکت بودم ندایی در گوشم کلمه رولکس را زمزمه کرد.

از دیگر دلایل نام گذاری این بودکه این نام بسیار حروف کمی دارد و بسیار راحت تلفظ و نوشته می شود که برای حک شدن روی سایت بسیار مناسب است درست مانند W&D.

هانس ویلسدورف

نکته اینکه در بسیاری از منبع ویلسدورف بیانگذار اصلی رولکس می دانند که دارای شهرت بیشتری نیز می باشد. ویلسدورف در سال 1881 در کلمباخ باواریا به دنیا آمد و با درگذشت پدر و مادرش خیلی زود به دنیای تجارت وارد شد. از همان سنین نوجوانی قدم های خود را برای پیشرفت برداشت و به تحصیل در رشته ریاضیات و همچنین قوی نمودن زبان خود پرداخت. در ادامه و در سن 19 سالگی ویلسدورف توانست در یکی از مشهورترین ساعت سازی های سوئیس به عنوان مترجم و پیام رسان مشغول به کار شود.

آشنایی ویلسدورف با شرکت ساعت سازی و آشنایی با این صنعت موجب گرایش او به این مسیر شد. فوندز La Chaux-de-Fonds نام یکی از شهرهای سوئیس است که به تولید ساعت های باکیفیت مشهور است و حضور ویسلدروف در آنجا موجب آشنایی با افراد معروف و شکل گیری مسیر زندگی او به سمت ایجاد کمپانی رولکس بود.

سال 1903 و در پی سفر ویلسدروف به لندن و پس از 2 سال کار در یک فروشگاه بزرگ ساعت مچی او به فکر ایجاد شرکت خودش افتاد. از آنجاکه او بنیه مالی مناسبی نداشت تصمیم به قرض مبلغی از خواهر و همچنین شوهر‌خواهر خود گرفت، یعنی آلفرد دیویس را گرفت و برای همین Wilsdrof & Davis را برای نام شرکت انتخاب نمود.

ویلسدورف دلایل مناسبی برای تاسیس شرکت W&D در لندن داشت که از جمله می توان به سیاست استعمارگری انگلستان اشاره نمود که ثروت های زیادی را به همراه خود به این شهر آورد. همچنین وجود تاجرها و شاهزاده های معروف برای پیشرفت و توسعه جهانی رولکس بسیار مفید بود.

نقل مکان از انگلستان به سوئیس

سال 1919 و شروع جنگ جهانی تاثیر منفی زیادی بر روی اقتصاد بسیاری از کشورها و همچنین شرکت های فعال در آنها داشت. در این سال قیمت طلا و نقره در انگلستان افزایش چشمگیری داشت که در تولید ساعت های لوکس نقش اساسی را ایفا می کردند. ویلسدورف به ناچار و برای مواجهه از ضررهای احتمالی بعد از 14 سال انگلستان را به مقصد ژنو سوئیس ترک کرد.

تصمیم نقل مکان به سوئیس که خود مهد ساعت سازی در جهان است و حس کردن موج رقابت موجب اتفاقاتی شد که برند رولکس را به ابداع کننده اولین های ساعت مچی در جهان تبدیل نمود.

ساعت مچی رولکس, رولکس, ساعت رولکس, rolex watch

رولکس توانست ابداع  کننده بسیاری از امکانات و تکنولوژی هایی باشد که در ادامه در سایر برندهای جهانی ساعت سازی مورد استفاده قرار گیرد.

چالش های پیش رو و عبور از آنها

انتقال کمپانی رولکس به ژنو و حضور در جمع بهترین سازندگان ساعت در جهان موجب ایجاد حس رقابت در ویلسدورف شد که این مورد موجب اقدام او برای خاص تر شدن طراحی و با کیفیت تر شدن محصولاتش شد.

یکی از سخت‌ترین و پر ریسک‌ترین کارها معرفی محصول جدید و ایجاد انگیزه برای خرید آن محصول است. در سال های ابتدایی قرن بیستم به علت مد بودن ساعت های جیبی، ساعت مچی طرفدار بسیاری نداشت. نکته دیگر این بودکه در آن زمان و در میان نجیب زادگان استفاده از ساعت چون در طبقه زیورآلات بوده رایج نبوده و آن را بیشتر یک وسیله زنانه میدانستند.

از مشکلات تولید ساعت مچی ابعاد کوچکتر آنها نسیت به ساعت های جیبی بود که نیاز به تولید قطعات کوچکتری نیز داشت. همچنین ساعت مچی نسبت به ساعت جیبی آسیب پذیرتر بوده و بیشتر در معرض ضربه و عوامل آب و هوایی چون رطوبت و گردو غبار هستند. این عوامل موجب این شد که ساعت هایی که در بسته بندی به کشورهای دیگر از طریق دریا صادر میشدند به علت قرار گیری طولانی در معرض رطوبت به آنها صدمه وارد شود.

مشکلات پیش رو برای ویلسدورف نوعی ایجاد انگیزه و فرصت برای پیشرفت بود، زیراکه بیشتر سازندگان ساعت نیز به شیوه سنتی کار انجام میدادند و در یک سطح سعی میکردند بهترین خود باشند. ویلسدورف ولی نگاهی دورتر داشت و میدانست به مرور زمان ساعت های مچی نیز طرفداران خود را پیدا خواهند کرد که اینچنین نیز شد.

با افزایش سفر و حمل و نقل به راه های دور و پیدایش و رشد رشته های ورزشی، موضوع زمان به اهمیت ویژه ای دست یافت. ساعت مچی در رشته های ورزشی که قابلیت چالشی دارند به یک ابزار مهم به شمار رفت و با استفاده از همین روند رولکس آینده ساعت مچی را شکل داد.

اولین های ساعت مچی توسط رولکس ؛

– اولین ساعت ضد آب در جهان با نام اویستر Oyster,1926

– اولین ساعت مچی با قابلیت تغییر اتوماتیک تاریخ در سال Rolex /Datejust 1945

– اولین ساعت مچی ضد آب که تا عمق 100 متری کار می‌کرد در سال Rolex Oyster Perpetual Submariner 1953

– اولین ساعت مچی با قابلیت نمایش دو زمان مجزا در سال Rolex GMT Master 1954

– اولین ساعت مچی با قابلیت تغییر اتوماتیک روز و تاریخ در سال Rolex Day-Date 1956

– اولین کمپانی ساعت سازی که موفق به اخذ مجوز کرنومتر برای یک ساعت مچی شد.

– رولکس اولین ساعت مچی بوده که مشخصه ی «کرونومتر» را برای خود ثبت کرده.

– در حال حاضر، مدیر عامل این کمپانی آقای (ژان فردریک دوفور) است.

– این کمپانی درحال حاضر حدود 2800 کارمند دارد.

– این کمپانی در سال 2014 با هزینه 56 میلیون دلار برای پانزدهمین سال متوالی بیش ترین هزینه تبلیغات در بین برندهای ساعت در آمریکا را داشته است.

محصولات رولکس

 • Air-King
 • Cellini
 • Day-Date
 • Datejust
 • Datejust II
 • Datejust 41
 • Daytona
 • Explorer II
 • Explorer
 • GMT Master
 • GMT-Master II
 • Lady-Datejust
 • Milgauss
 • Oyster Perpetual
 • Pearlmaster
 • Sea-Dweller
 • Sky-Dweller
 • Submariner
 • Yacht-Master
 • Yacht-Master II

ادامه دارد …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *